Polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy histeroskopu, czyli urządzenia optycznego wyposażonego w system soczewek i kamerę cyfrową. Dzięki temu możliwe jest dokładne obejrzenie jamy macicy i ujścia macicznych jajowodów.
Wskazaniem do zrobienia badania są trudności z zajściem w ciążę, nieprawidłowości w budowie macicy, podejrzenie przerwania ciągłości ścian macicy, zaburzeń cyklu miesiączkowego, krwawień niewiadomego pochodzenia, zmiany rozrostowe endometrium, zrosty, mięśniaki podśluzówkowe, polipy i przegrody.
Pacjentka powinna być na czczo na 6 godzin przed zabiegiem - nie można nic pić ani jeść. Należy zgłosić się co najmniej 30 minut przed badaniem w celu przyjęcia tabletki Dormicum. Po badaniu nie można prowadzić samochodu, dlatego też się stawić z osobą towarzyszącą.
Badanie wykonuje się pomiędzy 8 a 12 dniem cyklu menstruacyjnego. Ginekolog wprowadza histeroskop przez pochwę i szyjkę macicy. Następnie wnętrze macicy wypełnia solą fizjologiczną, która umożliwia obserwację powierzchni endometrium. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, podanym dożylnie.