- zmarszczki dynamiczne – czyli takie które pojawiają się na naszej twarzy dopiero jak zaczynamy pracować mięśniami twarzy oraz
- statyczne – czyli utrwalone zmarszczki dynamiczne, to takie które widzimy na twarzy nawet jak nie wykonujemy żadnych ruchów.
Botox jest najlepszą metodą radzenia sobie ze zmarszczkami mimicznymi. Blokuje on mięśnie odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek a jak mięsień nie jest w stanie się kurczyć to skóra ponad nim się nie marszczy a zmarszczka nie powstaje bądź się nie pogłębia ( w przypadku istnienia już głębokich zmarszczek).
Toksynę warto zacząć stosować już na etapie zmarszczek dynamicznych, żeby nie dopuścić do ich utrwalenia się i powstania głębokich zmarszczek na twarzy. W przypadku Botoxu sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Gdzie toksyna botulinowa ma zastosowanie?
- lwia zmarszczka – czyli zmarszczki pionowe między brwiami
- kurze łapki – czyli zmarszczki promieniście tworzące się wokół oczu
- zmarszczki poprzeczne na czole
- broda brukowana
- bruksizm - zgrzytanie i zaciskanie zębów
- zmarszczki królicze na nosie
- zmarszczki palacza – czyli kolumnowe zmarszczki dookoła ust
- uśmiech dziąsłowy
- leczenie napięciowych bólów głowy
- Mezo-Botox – czyli łączenie dwóch technik w jednym zabiegu
- Baby-Botox – delikatniejsze porażenie mięśni celem uzyskania bardziej naturalnego efektu, nie dochodzi tutaj do całkowitej blokady mięśni
- opadający koniuszek nosa
- leczenie nadpotliwości
- zmniejszanie widoczności poszerzonych porów na twarzy
Jak wygląda zabieg?
Przy pomocy strzykawki i bardzo cienkiej igiełki następuje precyzyjne podanie preparatu toksyny botulinowej w mięśnie odpowiedzialne za powstawanie poszczególnych zmarszczek.
Kiedy pojawiają się efekty?
Pierwsze efekty Botoxu pojawiają się po kilku dniach i narastają do 14 dnia od zabiegu. Po dwóch tygodniach odbywa się wizyta kontrolna celem oceny efektów. Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.
Po zabiegu:
Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest wystąpienie bolesności/obrzęku/zaczerwienienia/siniaków w miejscach wkłuć. Mogą występować niewielkie grudki, które wchłoną się samoczynnie do kilku godzin. Nie wolno masować miejsc po wkłuciach.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, w przypadku Botoxu również istnieje ryzyko niepożądanych skutków ubocznych takich jak ból głowy czy nadmierna relaksacja mięśni mogąca skutkować np. opadnięciem powieki, uczuciem ciężkiego czoła, opadnięciem kącika ust – choć niepożądane i przykre dla pacjenta to na szczęście zdarzają się one niezwykle rzadko i mają charakter przemijający.