ul. Nowa 6/12, 90-031 Łódź

Badanie kardiotokograficzne

(KTG)

W naszej placówce istnieje możliwość wykonania zapisu KTG.

Badanie kardiotokograficzne polega na rejestracji akcji serca dziecka oraz czynności skurczowej macicy. Zazwyczaj trwa około 20-30 minut.

KTG jest wykonywane i monitorowane przez położną, a następnie oceniane przez lekarza. Staramy się, aby każdej mamie było wygodnie, a samo badanie mogło być chwilą relaksu i odpoczynku, może być więc przeprowadzone w pozycji leżącej, siedzącej lub na worku sako.

Koszt wykonania KTG – 50 zł.

Wskazania do badania:

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, badanie KTG wykonuje się dopiero w terminie porodu.

Jeśli ciąża jest powikłana (nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą ciążową, zaburzeniami wzrastania płodu, małowodziem, wielowodziem itp.) zaleca się wykonywanie KTG od 36. tygodnia ciąży, dwa razy w tygodniu. KTG można również wykonać kiedy ciężarna słabiej odczuwa ruchy dziecka i budzi to jej wątpliwości.

Przebieg badania:

Do brzucha przykłada się dwie specjalne głowice, aby umożliwić rejestrację skurczów macicy oraz czynności serca dziecka. Na ekranie urządzenia pojawia się wykres, który jest na bieżąco drukowany i monitorowany przez położną.

Podstawowa czynność serca dziecka mieści się w zakresie 110-160 uderzeń na minutę. Jest to normokardia. Jeśli tętno dziecka jest wyższe niż 160 uderzeń na minutę mamy do czynienia z tachykardią, jeśli niższe niż 110 z bradykardią. Na tętno dziecka ma wpływ wiele czynników, m.in.: infekcje matki, przyjmowane leki, stres, zmiany w przepływie łożyskowym, palenie papierosów. KTG jest najprostszym, nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na wczesne rozpoznanie niedotlenienia płodu.

Ponadto podczas zapisu KTG możemy oceniać zmienność liczby uderzeń serca na minutę. Gdy akcja serca wzrasta o od 5 do 25 uderzeń na minutę, mówimy o akceleracjach. W trakcie 10 minutowego zapisu powinny wystąpić przynajmniej dwie akceleracje, ponieważ świadczą one o dobrym stanie dziecka i jego prawidłowym utlenowaniu. Czasami zdarza się, że zapis KTG jest wątpliwy, np. z powodu snu płodu, wymaga wtedy przedłużenia i dalszej obserwacji lub ponownego wykonania zapisu.

 

O czym warto pamiętać przed badaniem:

Badanie KTG nie wymaga specjalnego przygotowania, ciężarna powinna być odpowiednio nawodniona, a bezpośrednio przed zapisem KTG należy oddać mocz.

Warto również, aby ciężarna była około 1 godziny po posiłku, aby zapis był najbardziej miarodajny.

 

Koszt wykonania KTG – 50 zł.

Zadzwoń i umów badanie