
Medycyna
Estetyczna
Medycyna estetyczna to dziedzina skupiającą się wokół działań mających na celu poprawę wyglądu skóry. Jej głównymi celami jest profilaktyka w kontekście starzenia
się skóry, czyli wszelkie czynności umożliwiające odmłodzenie. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pozwalają zniwelować zmarszczki, usunąć blizny oraz pozbyć
się defektów urody, które w sposób negatywny oddziałują na samoocenę pacjenta. Dzięki odpowiednio dopasowanemu i przeprowadzonemu zabiegowi medycyny estetycznej możliwe jest uzyskanie wysoce zadowalających efektów, bez konieczności przeprowadzania operacji plastycznych.
Konsultacja z zakresu medycyny estetycznej.
Podczas konsultacji zbieramy szczegółowy wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia i przeprowadzonych do tej pory zabiegów. Omawiamy wszelkie problemy związane z Twoim zdrowiem i samoakceptacją. Pytamy o Twoje oczekiwania i pragnienia, by określić zakres działań i szczegóły dotyczące planowanych zabiegów. Zawsze opracowujemy indywidualny plan terapii, ustalając go razem z Tobą, planując harmonogram postępowania. Obecnie konsultacje przed zabiegiem stanowią standard w większości klinik i gabinetów medycyny estetycznej, dlatego ich brak powinien wzbudzić u ciebie uzasadnione podejrzenia.

Mezoterapia
Podstawą dobrego wyglądu jest zadbana skóra. Każdego dnia narażamy swoją skórę na wiele niekorzystnych czynników, które stanowią zagrożenie dla jej dobrego wyglądu ( m.in. opalanie się/niestosowanie kremów z filtrem, nieodpowiednia dieta/spożywanie dużych ilości cukru, stres, palenie papierosów, nieregularne stosowanie kremów pielęgnacyjnych). Jednym z zabiegów utrzymujących zdrowy i promienny wygląd skóry, a także opóźniającym procesy starzenia się jest mezoterapia.
Zabieg ten pomaga poprawić jakość skóry, która już utraciła jędrność (zwiotczenie skóry) jak i w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej (spowolnienie procesów starzenia).
Po konsultacji z lekarzem, dobierany jest preparat indywidualnie do potrzeb Twojej skóry. Żadna maseczka, żaden krem nie da nam tego co odpowiednio dobrany preparat podany bezpośrednio w skórę.
Przebieg zabiegu
Na początku znieczula się okolice która ma być poddana zabiegowi (twarz, szyja, dekolt, dłonie) przy pomocy kremu z lignocainą a następnie po odkażeniu skóry wykonuje się nakłucia skóry (z użyciem strzykawki z igłą) celem podania niewielkich ilości preparatu bezpośrednio w skórę.
Po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest wystąpienie obrzęku/zaczerwienienia/siniaków w miejscach wkłuć. Unikamy słońca i stosujemy kremy z filtrem oraz w celu uniknięcia nadkażenia miejsc po wkłuciach przez kilka dni po mezoterapii unikamy korzystania z sauny/solarium/intensywnych ćwiczeń fizycznych/basenu, nakładania makijażu przy pomocy pędzla/gąbeczki.
Częstość zabiegów
Zaleca się wykonanie serii 3-5 zabiegów w odstępach 2-4 tygodni.
Najważniejsze przeciwskazania
• opryszczka, aktywne stany zapalne skóry,
• uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu używanego do zabiegu,
• ciąża oraz okres laktacji,
• aktywne choroby onkologiczne / hematologiczne / immunologiczne,
• nieunormowana cukrzyca

Osocze bogatopłytkowe
Nie bez powodu osocze nazywane jest płynnym złotem i złotym standardem zabiegów medycyny estetycznej. Osocze jest preparatem uzyskanym bezpośrednio z naszej krwi (preparat autologiczny) – jest to rozwiązanie idealne dla wszystkich osób które borykają się z różnymi alergiami – coś co pochodzi z naszego organizmu nie ma prawa nas uczulić oraz dla każdego kto ceni sobie naturalne pochodzenie preparatu.
Po odwirowaniu krwi uzyskujemy osocze zawierające aktywne trombocyty produkujące czynniki wzrostu które m.in. poprzez pobudzanie fibroblastów wpływają na zwiększenie produkcji kolagenu w naszej skórze, stymulują wytwarzanie komórek nabłonka, aktywują mikrokrążenie - co znacząco poprawia elastyczność i napięcie skóry a ponadto wpływa na poprawę koloru skóry (skóra jest pełna blasku), lepiej odżywiona a zmarszczki mniej widoczne.
Ze względu na to, że osocze uzyskujemy z krwi zabieg ten nazywany jest przez wielu liftingiem wampirzym.
Osocze bogatopłytkowe jest preparatem uniwersalnym – wykorzystywanym w mezoterapii igłowej skóry twarzy/szyi/dekoltu, owłosionej skóry głowy, zabiegów mezoterapii mikroigłowej.
Wskazania do zabiegu:
• skóra z oznakami starzenia, pozbawiona jędrności, z przebarwieniami, szara i bez blasku
• profilaktyka anti-aging, utrzymanie prawidłowego napięcia skóry
• regeneracja skóry, zapewnienie jej prawidłowego odżywienia i spłycenie drobnych zmarszczek
• leczenie blizn, oparzeń, rozstępów
• wypadanie włosów
O czym warto pamiętać przed przyjściem na zabieg?
Pij jak najwięcej wody w dniu zabiegu ( około 1,5 l wody)!
Przyjście na zabieg odwodnionym ( np. po bardzo intensywnych ćwiczeniach, saunie, brak nawodnienia, picie samej kawy) będzie skutkować uzyskaniem małej ilości osocza.
Przebieg zabiegu
Na początku znieczula się okolice, która ma być poddana zabiegowi (skóra twarzy, szyja, dekolt, dłonie etc) przy pomocy kremu z lignocainą, a następnie po odkażeniu skóry wykonuje się nakłucia skóry (z użyciem strzykawki z igłą) celem podania niewielkich ilości osocza bezpośrednio w skórę bądź mikronakłucia skóry przy pomocy dermapenu z jednoczesnym smarowaniem skóry osoczem.
Częstość zabiegów
Zaleca się wykonanie serii 3 zabiegów w odstępach 2-4 tygodni
Po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest wystąpienie obrzęku/zaczerwienienia/siniaków w miejscach wkłuć.
Po zabiegu unikamy słońca i stosujemy kremy z filtrem oraz w celu uniknięcia nadkażenia miejsc po wkłuciach przez kilka dni po mezoterapii unikamy korzystania z sauny/solarium/intensywnych ćwiczeń fizycznych/basenu, nakładania makijażu przy pomocy pędzla/gąbeczki.

WYPEŁNIACZE
Aktualnie wypełniacze stosowane bardzo często w medycynie estetycznej, pozwalają na s szybkie i bezpieczne przywrócenie młodego wyglądu twarzy. Działanie wypełniaczy polega na wygładzeniu samych zmarszczek, dzięki czemu stają się one praktycznie niewidoczne. Większość z nich jest w stanie spłycić zmarszczki i bruzdy w mniej niż 30 minut, a rezultaty zabiegów utrzymują się od 3 miesięcy do ponad roku. Efekty bywają spektakularne i pozwalają na przywrócenie młodzieńczego, zdrowego wyglądu i promiennej, gładkie cery. Wypełniacze znajdują zastosowanie także w celu modelowania i zwiększenia objętości niektórych partii twarzy, np. policzków, brody, skroni czy ust. Wykorzystuje się je także do korekty doliny łez i podkrążonych oczu.
Wskazania do zabiegu:
O czym warto pamiętać przed przyjściem na zabieg?
Przebieg zabiegu
Częstość zabiegów
Po zabiegu

MEZOTERAPIA SKÓRY GŁOWY
Wypadanie włosów to schorzenie, które dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Jest to bardzo duży problem dla osób, które cierpią na tę przypadłość.
Wspomagająco przy leczeniu wypadania włosów stosuje się mezoterapię.
Polega ona na podawaniu przy pomocy strzykawki i igły niewielkich ilości osocza bądź peptydów bezpośrednio w owłosioną skórę głowy w miejsca objęte największym problemem. Substancje te hamują nadmierne wypadanie włosów oraz pobudzają nowe włosy do wzrostu. Warunkiem koniecznym do uzyskania takich efektów jest posiadanie mieszków włosowych. W zaawansowanych formach łysienia, zabiegi te nie przywrócą/odtworzą już utraconych mieszków włosowych. Dlatego warto rozpocząć mezoterapię już przy pierwszych oznakach nadmiernego wypadania włosów.
Zabiegi te można stosować również profilaktycznie celem poprawy jakości włosów.
Wskazania do zabiegu:
• Zaburzenia hormonalne ( najczęstsze to nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, insulinooporność)
• Przechorowaniem Covid-19
• Dieta uboga w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i minerały
• Intensywne odchudzanie się
• Stres i chroniczne zmęczenie
• Stan po ciąży, laktacja
• Łysienie typu męskiego, rozlane , plackowate
• Upośledzone krążenie
• wiele innych
Najważniejsze przeciwskazania
• opryszczka, aktywne stany zapalne skóry,
• uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu używanego do zabiegu,
• ciąża oraz okres laktacji,
• aktywne choroby onkologiczne / hematologiczne / immunologiczne,
• nieunormowana cukrzyca
Przebieg zabiegu
Na początku znieczula się okolice która ma być poddana zabiegowi przy pomocy kremu z lignocainą a następnie po odkażeniu skóry wykonuje się nakłucia skóry (z użyciem strzykawki z igłą) celem podania niewielkich ilości preparatu bezpośrednio w skórę.
Częstość zabiegów
O czym warto pamiętać przed przyjściem na zabieg?
Mimo wykonania wielu badań i pełnej diagnostyki wypadania włosów często ciężko jest ustalić jednoznacznie co jest powodem wypadaniem włosów u danego pacjenta.

TOKSYNA BOTULINOWA „Botox"
Zmarszczki mimiczne ( czyli takie które powstają przy ruchach mięśni twarzy – np. jak się uśmiechamy, mówimy, unosimy brwi, marszczymy brwi etc ) możemy podzielić na dwa rodzaje:
- zmarszczki dynamiczne – czyli takie które pojawiają się na naszej twarzy dopiero jak zaczynamy pracować mięśniami twarzy oraz
- statyczne – czyli utrwalone zmarszczki dynamiczne, to takie które widzimy na twarzy nawet jak nie wykonujemy żadnych ruchów.
Botox jest najlepszą metodą radzenia sobie ze zmarszczkami mimicznymi. Blokuje on mięśnie odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek a jak mięsień nie jest w stanie się kurczyć to skóra ponad nim się nie marszczy a zmarszczka nie powstaje bądź się nie pogłębia ( w przypadku istnienia już głębokich zmarszczek).
Toksynę warto zacząć stosować już na etapie zmarszczek dynamicznych, żeby nie dopuścić do ich utrwalenia się i powstania głębokich zmarszczek na twarzy. W przypadku Botoxu sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Gdzie toksyna botulinowa ma zastosowanie?
- lwia zmarszczka – czyli zmarszczki pionowe między brwiami
- kurze łapki – czyli zmarszczki promieniście tworzące się wokół oczu
- zmarszczki poprzeczne na czole
- broda brukowana
- bruksizm - zgrzytanie i zaciskanie zębów
- zmarszczki królicze na nosie
- zmarszczki palacza – czyli kolumnowe zmarszczki dookoła ust
- uśmiech dziąsłowy
- leczenie napięciowych bólów głowy
- Mezo-Botox – czyli łączenie dwóch technik w jednym zabiegu
- Baby-Botox – delikatniejsze porażenie mięśni celem uzyskania bardziej naturalnego efektu, nie dochodzi tutaj do całkowitej blokady mięśni
- opadający koniuszek nosa
- leczenie nadpotliwości
- zmniejszanie widoczności poszerzonych porów na twarzy
Najważniejsze przeciwskazania
- ciąża i karmienie piersią,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- stosowanie antybiotyków,
- grypa, przeziębienie, osłabienie organizmu,
- niewydolność serca,
- niewydolność nerek,
- stan po zawale mięśnia sercowego,
- choroby skóry nad miejscem, w którym toksyna botulinowa ma być zastosowana,
Przebieg zabiegu
Przy pomocy strzykawki i bardzo cienkiej igiełki następuje precyzyjne podanie preparatu toksyny botulinowej w mięśnie odpowiedzialne za powstawanie poszczególnych zmarszczek.
Kiedy pojawiają się efekty?
Pierwsze efekty Botoxu pojawiają się po kilku dniach i narastają do 14 dnia od zabiegu.
Po dwóch tygodniach odbywa się wizyta kontrolna celem oceny efektów.
Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.
Po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest wystąpienie bolesności/obrzęku/zaczerwienienia/siniaków w miejscach wkłuć. Mogą występować niewielkie grudki, które wchłoną się samoczynnie do kilku godzin. Nie wolno masować miejsc po wkłuciach.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, w przypadku Botoxu również istnieje ryzyko niepożądanych skutków ubocznych takich jak ból głowy czy nadmierna relaksacja mięśni mogąca skutkować np. opadnięciem powieki, uczuciem ciężkiego czoła, opadnięciem kącika ust – choć niepożądane i przykre dla pacjenta to na szczęście zdarzają się one niezwykle rzadko i mają charakter przemijający.