888 963 510
ul. Nowa 6/12, 90-031 Łódź

Ginekologia

ogólna

Konsultacja z zakresu ginekologii

to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych.

Cytologia

to badanie, mające na celu wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy, które predysponują do rozwoju raka lub potwierdzają jego rozpoznanie. Materiał do cytologii pobierany jest w trakcie bezbolesnego badania ginekologicznego za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie próbkę ocenia lekarz pod mikroskopem.

Wskazania:

nietypowe krwawienia z pochwy, czyli przedłużające się,
obfitsze niż zazwyczaj, samoistne między miesiączkami lub po stosunku i menopauzie,
bóle w podbrzuszu i po stosunku, a także gęste i obfite upławy.

24-48 godzin przed badaniem należy unikać stosunku płciowego, płukania pochwy. Kobieta powinna być w połowie cyklu menstruacyjnego, a w przypadku infekcji pochwy po jej wyleczeniu.

Częstość zabiegów

Badanie zaleca się przeprowadzać regularnie, minimum co 3 lata pomiędzy 21 a 65 rokiem życia lub 3 lata po rozpoczęciu życia seksualnego.

Histeroskopia

to metoda endoskopowa wykorzystywana w diagnostyce i leczeniu niepłodności, a także schorzeń w obrębie macicy.

Polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy histeroskopu, czyli urządzenia optycznego wyposażonego w system soczewek i kamerę cyfrową. Dzięki temu możliwe jest dokładne obejrzenie jamy macicy i ujścia macicznych jajowodów.

Wskazania do zabiegu:

są trudności z zajściem w ciążę, nieprawidłowości w budowie macicy, podejrzenie przerwania ciągłości ścian macicy, zaburzeń cyklu miesiączkowego, krwawień niewiadomego pochodzenia, zmiany rozrostowe endometrium, zrosty, mięśniaki podśluzówkowe, polipy i przegrody.

Przebieg zabiegu

Ginekolog wprowadza histeroskop przez pochwę i szyjkę macicy. Następnie wnętrze macicy wypełnia solą fizjologiczną, która umożliwia obserwację powierzchni endometrium. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, podanym dożylnie.

O czym warto pamiętać przed przyjściem na zabieg?

Pacjentka powinna być na czczo na 6 godzin przed zabiegiem - nie można nic pić ani jeść. Należy zgłosić się co najmniej 30 minut przed badaniem w celu przyjęcia tabletki Dormicum. Po badaniu nie można prowadzić samochodu, dlatego też się stawić z osobą towarzyszącą.

Badania histopatologiczne

to jedna z metod oglądania materiału tkankowego pod mikroskopem. Służy diagnozie zmian nowotworowych w tkankach.

Wskazania do zabiegu:

Wskazaniami do wykonania badania są: rozpoznanie chorób nowotworowych, schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych.

Przebieg zabiegu

Podczas badania pacjent ma wykonywaną biopsję, polegającą na wycinku zmienionej przez chorobę tkanki. Biopsja zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut pod warunkiem, że nie ma konieczności operacyjnego pobrania materiału do badania. Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do badania. Należy jednak zgłosić wszystkie skłonności do krwawienia, aktualnie przyjmowane leki przeciwkrzepliwe lub uczulenie na leki przeciwbólowe i odkażające.

Testy DNA, mRNA HPV w zakażeniu szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet na świecie, stanowiąc poważny problem zdrowotny i społeczny. Główną przyczyną choroby jest zarażenie wirusem HPV, przenoszonym drogą płciową.

W diagnostyce przewlekłego zakażenia wirusem HPV pomocne jest badanie oparte na metodach diagnostyki molekularnej, polegającej na stwierdzeniu obecności transkryptów mRNA. Dzięki czemu można wykryć faktyczne zagrożenie rozwoju choroby nowotworowej wśród zakażenia wirusem.

Wskazania do zabiegu:

???

O czym warto pamiętać przed przyjściem na zabieg?

Na 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego i ograniczyć zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne w okolicy narządów płciowych. Nie można również stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych co najmniej 48 godzin przed wyznaczonym terminem badania. Co więcej, należy zachować 7-dniową przerwę po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi, 1-dniowy odstęp od badania ginekologicznego i USG ginekologicznego. Pacjentka nie może mieć również miesiączki.