ul. Nowa 6/12, 90-031 Łódź

Ginekologia

ogólna

Konsultacja z zakresu ginekologii

to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych.

Cytologia

Cytologia ginekologiczna to badanie, mające na celu wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy, które predysponują do rozwoju raka lub potwierdzają jego rozpoznanie. Materiał do cytologii pobierany jest w trakcie badania ginekologicznego za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie próbka oceniana jest pod mikroskopem.

Wskazania:


- profilaktycznie (nawet w przypadku braku jakichkolwiek objawów),

- nietypowe krwawienia z pochwy (przedłużające się, obfitsze niż zazwyczaj, samoistne między miesiączkami lub po stosunku i menopauzie),

- bóle w podbrzuszu i po stosunku

- ciąża,

- gęste i obfite upławy.

Częstość zabiegów

Badanie zaleca się przeprowadzać regularnie, minimum co 3 lata, a najlepiej raz w roku.

24-48 godzin przed badaniem należy unikać stosunku płciowego, płukania pochwy. Kobieta powinna być w połowie cyklu menstruacyjnego, a w przypadku infekcji pochwy po jej wyleczeniu.

Badania histopatologiczne

Badanie histopatologiczne to jedna z metod oglądania materiału tkankowego pod mikroskopem. Służy ocenie charakteru procesu chorobowego, m.in. w przypadku nowotworów.

Wskazania do zabiegu:


- rozpoznanie chorób nowotworowych, schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych.

Przebieg zabiegu


Podczas badania pacjent ma wykonywaną biopsję, polegającą na wycinku zmienionej przez chorobę tkanki, pod kontrolą USG

Biopsja zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut pod warunkiem, że nie ma konieczności operacyjnego pobrania materiału do badania.

Testy DNA, mRNA HPV w zakażeniu szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet na świecie, stanowiąc poważny problem zdrowotny i społeczny. Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV.

Wszystkie 3 rodzaje szczepionek dostępnych na rynku chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. W naszym centrum medycznym oferujemy możliwość wykonania testu na obecność DNA HPV . Test HPV wykonywany jest podobnie do cytologii, polega na pobraniu komórek z szyjki macicy

Wskazania do zabiegu:


-nieprawidłowy wynik badania cytologicznego

- rozpoczęcie współżycia płciowego,

-planowanie ciąży, przed zastosowaniem szczepienia przeciwko wirusowi HPV,

-nawracające stany zapalne narządów płciowychpo leczeniu nadżerek lub brodawek,

- u mężczyzn-nawracające zapalenia żołędzia i napletka.

O czym warto pamiętać przed przyjściem na zabieg?

• na badanie należy zgłosić się co najmniej dwa dni po ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego, • 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy używać żadnych leków dopochwowych oraz wykonywać irygacji, • 24 godziny przed pobraniem wymazu należy zrezygnować ze współżycia płciowego.

Zakładanie wkładek wewnątrzmacicznych (IUD-LNG)

Wkładki wewnątrzmaciczne są popularną i skuteczną metodą antykoncepcji. Zabieg wykonuje się w trakcie krwawienia miesiączkowego. Spowalniają one ruch plemników, działają plemnikobójczo i zmniejszają możliwość prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu jaja. Wkładki wyjmuje się po okresie stosowania przewidzianym przez producenta lub wtedy, gdy kobieta planuje zajść w ciąże.

Wskazania do zabiegu:

Wkładki wewnątrzmaciczne mogą być stosowane u większości kobiet, również u nieródek. Tę metodę antykoncepcji poleca się w okresie karmienia piersią oraz po cesarskim cięciu (6 tygodni po naturalnym porodzie oraz 8 tygodni po cesarskim cięciu) Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej proponuje się pacjentkom cierpiącym z powodu bolesnych miesiączek lub ze zdiagnozowaną endometriozą. Przeciwwskazaniami są mięśniaki lub wady budowy macicy, choroby nowotworowe, stany zapalne narządu rodnego, anemia, nieprawidłowy wynik cytologii. Wkładki nie można założyć również w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik produktu.

O czym warto pamiętać przed przyjściem na zabieg?

Wkładkę wewnątrzmaciczną należy zakładać pod koniec trwania krwawienia miesięcznego (w 3-4 dniu cyklu). W dniu zabiegu należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych.

Zabiegi diagnostyczne w ginekologii

Biopsja endometrium

Biopsja endometrium nazywana inaczej łyżeczkowaniem jest badaniem, polegającym na pobraniu fragmentu błony śluzowej jamy macicy w celu zdiagnozowania zmian w obrębie macicy.

Głównymi wskazaniami do biopsji endometrium są plamienia i krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym. Wykonuje się ją przy podejrzeniu polipów lub zmian nowotworowych, podejrzeniu ciąży pozamacicznej, wahań hormonalnych, plamieniu pomenopauzalnym i w leczeniu niepłodności.

Biopsję należy wykonać po 20 dniu cyklu miesiączkowego. Na 24 godziny przed zabiegiem nie można używać żadnych środków dopochwowych ani tamponów.